Windykacja długów za granicą

Skuteczne odzyskanie długów jest niejednokrotnie czasochłonnym procesem, który nie jest łatwy do przeprowadzenia. Nie tylko zajmuje to dużo czasu, ale jest również niezwykle kosztowne. W obecnych czasach coraz więcej ludzi jest świadomych obowiązujących przepisów prawnych i dlatego odzyskanie należności nie jest już tak skomplikowane jak dawniej. Obecne narzędzia, które oferuje firma windykacyjna są naprawdę skuteczne oraz mogą pomóc odzyskać pożyczone pieniądze.

Najważniejszym błędem polskich przedsiębiorców jest zwlekanie oraz odkładanie rozpoczęcia procesu windykacyjnego na później. Warto sobie uświadomić, że im wcześniej rozpoczniemy ubieganie się o zwrot pieniędzy, tym szybciej je odzyskamy. Jest to spowodowane wiarą w dłużnika oraz osobistymi relacjami, które łączą nas z tą osobą. Często bezpodstawnie wierzymy, że dłużnik się nawróci i odda pożyczoną kwotę. W rzeczywistości jednak takiego przypadki należą do mniejszości, dlatego windykacja długów jest niezbędna w polskim systemie prawnym. Wystarczą dwa miesiące zwłoki, aby prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy od dłużnika wynosiła 50%. Po upływie sześciu miesięcy mamy tylko 20% szans, że uda nam się zobaczyć pieniądze. W celu rozpoczęcia windykacji należy dokładnie rozplanować cały proces. Na dłużniku należy wywierać presję systematycznie, lecz jednocześnie stopniowo. Należy także zwrócić uwagę na jego faktyczne opcje zarobkowe oraz zaoferować termin do spłaty, który nie będzie przekraczał jego możliwości. Pierwszym krokiem powinna być windykacja polubowna, która polega na wysyłaniu wiadomości dotyczących spłaty długu. Do tego rodzaju windykacji nie potrzebujemy pomocy sądu.

Jej skuteczność jest niestety bardzo niska, dlatego że dłużnik ma świadomość, że na tym etapie żadne instrumenty prawne nie przysługują wierzycielowi. Windykacja międzynarodowa polega na odzyskaniu należności od podmiotów znajdujących się w innych państwach. Jest to w dużej mierze bardziej skomplikowany proces, dlatego że ciężej w ten sposób namierzyć dłużnika. Jeśli takie działania nie dadzą rezultatu konieczne będzie napisanie pozwu o zwrot pożyczki. Należy pamiętać, aby w piśmie podać faktyczny adres zamieszkania dłużnika, ponieważ w innym wypadku korespondencja się zagubi.

Oceń okazję - wyraź opinię

Dodaj Odpowiedź

Resetuj Hasło